niedziela, 21 września 2014

Koźlak w Drewnicy

Wiatrak przemiałowy typu koźlak w Drewnicy, pochodzący z 1718 r., jest jedną z ostatnich tego typu budowli na Żuławach. Został wykonany prawie całkowicie z drewna, z bryłą dachu na kształt odwróconej łodzi i nawisem nad galeryjką ze schodami.

Dzięki uprzejmości opiekunów wiatraka można było wejść do jego wnętrza i zobaczyć zachowane urządzenia młyńskie. Na ścianach wewnętrznych oraz na schodach prowadzących na górę zachowało się mnóstwo napisów wykonanych w różnych okresach od początku istnienia wiatraka. Ulewny deszcz i gwałtowna burza uwięziły nas na ponad dwie godziny w środku wiatraka. Niestety, dach nie wytrzymał nawału wody płynącej z nieba i wszelkimi otworami po prostu lało się jak z cebra do wnętrza. Wyższe kondygnacje stały się przez to niedostępne, dlatego poniższe zdjęcia obrazują jedynie wybrane elementy.


W zasobach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej dostępnych jest 12 zdjęć fragmentów skrzydeł wiatraka oraz urządzenia do regulacji rozstawu lotek, wykonanych przez Tadeusza Sadkowskiego w 1973 roku. Dla zainteresowanych link do archiwalnych fotografii: bibliotekacyfrowa.eu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz