środa, 23 marca 2016

Żuławy jako wyzwanie? Tradycja - kultura - społeczność.

W dniu 19 marca 2016 r. w Lisewie Malborskim odbyło się spotkanie środowisk żuławskich z przedstawicielami władz gminy Lichnowy. Wydarzenie pod hasłem „Żuławy jako wyzwanie? Tradycja – kultura – społeczność” zorganizowała młodzież z Klubu Obywatelskiego "Młody Obywatel" - Lisewo Malborskie i Stowarzyszenie Witalis. Organizacja imprezy była profesjonalna i dopracowana w każdym elemencie. Młodzież przygotowała piękne gadżety – każdy z uczestników otrzymał identyfikator z imieniem i nazwiskiem oraz swoim logiem, komplet przypinek i magnesów z motywami żuławskimi, wydrukowany program spotkania, a także ulotkę informującą o działaniach realizowanych w ramach projektu zaŻUŁAWialnia. Zadbano także o kawę, herbatę i ciastka, a w przerwie zorganizowano poczęstunek. Organizatorzy przygotowali dla każdego prelegenta Lisewski Quest „Śladami zapomnianych sąsiadów” oraz słoik ćwikły z chrzanem wyprodukowany przez gospodarstwo Żuławska Zagroda.Weronika i Kacper przywitali przybyłych gości.Weronika, Kacper i drugi Kacper zajmowali się konferansjerką podczas całego spotkania.Na początek Marlena i Kacper zapoznali gości z celami projektu zaŻUŁAWialnia realizowanego przez Stowarzyszenie Witalis. Tytuł projektu odnosi się do idei fabryki, w której zażuławia się ludzi, czyli zaraża się ich Żuławami. Projekt realizują trzy grupy zadaniowe: „Ludzie i smaki”, „Widoki i wizerunki” oraz „Wspólnota”. Więcej informacji o projekcie zaŻUŁAWIALNIA - kliknij tutaj.


Kolejne prezentacje przedstawili zaproszeni goście, którzy opowiedzieli o swoich pasjach i działaniach na rzecz Żuław.

Nasze Żuławy:
Pani Karolina Manikowska i Pan Tomasz Wąsik swoją prezentację zatytułowali „Żuławy – co możemy dla was zrobić?” Opowiedzieli m.in. o zorganizowanych akcjach porządkowania cmentarzy żuławskich oraz o wycieczkach rowerowych po terenie Żuław.
Klub Nowodworski:
Pan Łukasz Kępski i Pan Marek Opitz opowiedzieli o wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, m.in. o wystawach czasowych i stałych ekspozycjach Muzeum Żuławskiego oraz organizacji konferencji i zajęć edukacyjnych dla młodzieży.Żuławskie Inspiracje:
Pani Beata Grudziecka zatytułowała swoje wystąpienie „Holenderskie flizy na Żuławach – dlaczego warto o nich mówić?” Opowiedziała o swojej pasji – kaflach holenderskich i miejscach na Żuławach, gdzie się z nimi zetknęła.Żuławskie Smaki:
Pan Adam Spirewski z Lasowic Wielkich, właściciel gospodarstwa Żuławska Zagroda, specjalizującego się w wytwarzaniu przetworów warzywnych tradycyjnymi metodami bez użycia konserwantów i ulepszaczy, przedstawił ofertę swojego sklepu internetowego oraz opowiedział o swojej działalności i współpracy z lokalnymi wytwórcami.Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” i fotoblog Żuławy Wiślane:
Moja prezentacja była podzielona na dwie części: w pierwszej opowiedziałam o Stowarzyszeniu, jego celach, organizowanych wydarzeniach i realizowanych projektach, m.in. o projekcie Zwiedzamy Żuławy, a w drugiej części przedstawiłam swoje dwie pasje: fotografię i Żuławy.

Fot. Nasze Żuławy


Gmina Miłoradz:
Pan Marcin Szesza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Miłoradzu, przedstawił działania społeczne realizowane na rzecz gminy Miłoradz. Władze gminy reprezentowali: wójt – Pan Arkadiusz Skorek oraz radna – Pani Anna Celiowska-Nietrzebka. W spotkaniu wzięła także udział Pani Katarzyna Burchardt z Dawnej Wozowni w Miłoradzu.

Klub Obywatelski „Młody Obywatel – Lisewo Malborskie”:
O działalności i realizowanych projektach opowiedziała Marlena. Wśród zaproszonych gości były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borętach, z którymi lisewska młodzież współpracuje przy innych projektach.

Wystąpieniom przysłuchiwali się przedstawiciele władz i radni gminy Lichnowy, prelegenci i inni zaproszeni goście oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Lisewie Malborskim.W części przeznaczonej na dyskusje miałam przyjemność porozmawiać z Dominiką i Olą na temat projektów realizowanych przez młodzież z Klubu Obywatelskiego „Młody Obywatel – Lisewo Malborskie”. Przeprowadziłam również ciekawe rozmowy z Panem Maciejem Dunajskim - dyrektorem Zespołu Szkół w Lisewie Malborskim, z Panem Michałem Romanowskim - nauczycielem z Zespołu Szkół w Lisewie Malborskim oraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Borętach. Bardzo miło było poznać osobiście Panią Karolinę Manikowską i Pana Tomasza Wąsika z Nasze Żuławy. Cieszę się, że nasze spotkanie zaowocowało wspólnym plenerem :) Mam nadzieję, że nie jedynym :)

Fot. zaŻUŁAWialnia
Fot. zaŻUŁAWialniaCzasu na dyskusje i indywidualne rozmowy jak zwykle było zbyt mało, a to oznacza że jest potrzeba organizowania tego typu wydarzeń w przyszłości. Może jeszcze w 2016 roku na przykład z okazji 700-lecia nadania aktu lokacyjnego wsi Lisewo (jeśli przyjąć datę 1316 r. za prawdziwą)?


*    *    *

I jeszcze czeka na rozwiązanie Lisewski Quest „Śladami zapomnianych sąsiadów”. Zapraszam w imieniu autorów do spaceru po Lisewie Malborskim śladami historii ludzi i miejsc. Rozwiązanie Questu zaprezentuję za jakiś czas na swoim blogu.
A zatem... ciąg dalszy nastąpi :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz