wtorek, 24 czerwca 2014

Orłowskie Pole (Orlofferfelde) - cmentarz mennonicki

Wieś Orłowskie Pole (niem. Orlofferfelde) została założona w 1526 r. Układ przestrzenny wsi: częściowo ulicówka w osi pn-pd wzdłuż drogi z Lubieszewa do Nowego Dworu, częściowo kolonijna na terpach.

W roku 1562 powstała tu jedna z najstarszych na Żuławach gmin mennonickich, należąca do odłamu fryzyjskiego. W 1751 r. we wsi wybudowany został Dom Modlitwy - drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, wzniesiony na planie prostokąta. Kościół uległ zniszczeniu po drugiej wojnie światowej. w 1882 r. gmina orłowska połączyła się z gminą mennonicką w Lubieszewie, ale zachowała swoją odrębność duszpasterską.

Cmentarz mennonicki, usytuowany w północnej części wsi, został założony na planie prostokąta otoczonego drzewami. Po drugiej wojnie światowej cmentarz, jak większość tego typu obiektów, uległ stopniowemu zniszczeniu. W latach 2005-2010 został uporządkowany przez polsko-niemiecko-niderlandzkie grupy młodzieży. W ramach prac porządkowych oczyszczono i uporządkowano nagrobki oraz odsłonięto fundamenty Domu Modlitwy. Więcej o projekcie na blogu: Orlowo Working Camp.

Na cmentarzu w Orłowskim Polu znajdował się nagrobek Petera Stobbe z Tiegenhoff (Nowego Dworu Gdańskiego), założyciela firmy produkującej znaną i popularną w Wolnym Mieście Gdańsku wódkę jałowcówkę o nazwie Machandel (więcej: o jałowcówce Machandel).

Źródła:
1) Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce (http://holland.org.pl/)

2 komentarze:

  1. Nagrobek Petera Stobbe dotrwał do dzisiaj. Został jakiś czas temu wykopany spod ziemi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację. Niestety, nie znalazłam tego nagrobka w gąszczu zieleni. Spróbuję odszukać, kiedy będę tam następnym razem.

      Usuń