sobota, 15 października 2016

Boręty (Barendt) - ruiny średniowiecznego kościoła

O początkach wsi i o dawnym kościele protestanckim pisałam w poprzednim poście: Boręty (Barendt) - dawny kościół ewangelicki.

Tym razem opowiem o XIV-wiecznym gotyckim kościele katolickim. Drewniany budynek kościoła istniał prawdopodobnie jeszcze przed nadaniem wsi przywileju lokacyjnego. Przywilej lokacyjny z 1321 r. przydzielił parafii katolickiej p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej 4 włóki. Murowany budynek kościoła został wzniesiony z czerwonej cegły w pierwszej połowie w XIV w. Od zachodu posiadał czworoboczną drewnianą wieżę posadowioną na murowanej podstawie, zwieńczoną spiczastym hełmem. W roku 1945 kościół został spalony. Obecnie jest w stanie ruiny. Zachowały się jedynie mury obwodowe oraz pięć płyt nagrobnych i żeliwny krzyż, które ułożono w kruchcie. W prezbiterium ustawiono krzyż nagrobny Johannesa Eggerta (ur. 04.05.1814, zm. 19.05.1879), dawnego proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny. Grób proboszcza znajdował się na cmentarzu przykościelnym. Cmentarz został założony prawdopodobnie w czasie powstania kościoła. W 1949 r. parafia rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przejęła znajdujący się nieopodal budynek dawnego kościoła ewangelickiego w Borętach.
Ruina kościoła wraz z otaczającym go cmentarzem wpisana jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Literatura:
[1] Bernhard Schmid, Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Marienburg, Kommissions-Verlag von A. W. Kafemann, Danzig 1819. 
[2] Bogna Lipińska, Żuławy Wiślane – ochrona i kształtowanie zabytkowego krajobrazu, Stowarzyszenie Żuławy, Nowy Dwór Gdański - Gdańsk 2011.

*      *       *

 Źródło zdjęcia archiwalnego: Bernhard Schmid, Die Bau- und
Kunstdenkmäler des Kreises Marienburg,
Kommissions-Verlag von A. W. Kafemann, Danzig 1819.
Źródło: fotopolska.eu (ze zbiorów Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej)wtorek, 11 października 2016

Boręty (Barendt) - dawny kościół ewangelicki

Boręty (Barendt) to wieś położona w gminie Lichnowy, w powiecie malborskim, w województwie pomorskim, na obszarze Żuław Malborskich. Wieś lokowana na prawie chełmińskim przez Wielkiego Komtura Zakonu Krzyżackiego Wernera von Orselna w dniu 02.02.1321 r. (nadanie praw istniejącej wcześniej osadzie). Wieś liczyła wówczas 50 włók.
Układ przestrzenny wsi: ulicowo-placowa.
Pierwotna funkcja: wieś kmieca.
Krajobraz kulturowy zachował się częściowo.

Gmina ewangelicka w Borętach została utworzona na początku XVII wieku. W latach 1714-1715 zbudowano kościół ewangelicki, który w roku 1841 zawalił się na skutek usterki budowlanej. W latach 1841-1842 na miejscu poprzedniego kościoła powstał nowy, zbudowany w konstrukcji szkieletowej na planie prostokąta. Wieżyczkę na dachu od strony zachodniej dobudowano w 1907 r. i wówczas zakupiono także dzwon. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz olejny "Ukrzyżowanie" z 1696 r. Prospekt organowy pochodzi z XVIII w. z poprzedniego budynku kościoła. Pozostałe wyposażenie datowane jest w większości na XIX w. Charakterystyczne są epitafia umieszczone na bocznych ścianach oraz empora.
W 1949 r. kościół ewangelicki przeszedł na własność parafii rzymskokatolickiej, ponieważ w roku 1945 istniejący nieopodal we wsi XIV-wieczny gotycki katolicki kościół parafialny p.w. św. Katarzyny został spalony - o gotyckim kościele katolickim w Borętach będzie kolejny post.
Kościół parafialny wraz z wyposażeniem wpisany jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Literatura:
[1] Bernhard Schmid, Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Marienburg, Kommissions-Verlag von A. W. Kafemann, Danzig 1819.
[2] Bogna Lipińska, Żuławy Wiślane – ochrona i kształtowanie zabytkowego krajobrazu, Stowarzyszenie Żuławy, Nowy Dwór Gdański - Gdańsk 2011.
[3] Abraham Hartwig, Geographisch-Historische Landes-Beschreibung [...], Druckts und verlegts Johann David Zäncker, Königsberg 1722.

Źródło zdjęcia archiwalnego: Bernhard Schmid, Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Marienburg, Kommissions-Verlag von A. W. Kafemann, Danzig 1819.
Źródło: Bernhard Schmid, Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Marienburg,
Kommissions-Verlag von A. W. Kafemann, Danzig 1819.


wtorek, 4 października 2016

Święto Wału w Lisewie Malborskim

W sobotę 01.10.2016 r. w Lisewie Malborskim odbyło się Święto Wału - festyn zorganizowany przez grupę młodzieży z Klub Obywatelski "Młody Obywatel" - Lisewo Malborskie w ramach podsumowania trwającego półtora roku projektu zaŻUŁAWialnia, dotowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży - program Równać Szanse 2015. Gośćmi była grupa młodzieży z Wielkopolski oraz sojusznicy wspierający projekt: Nasze Żuławy i Żuławy Wiślane. Żuławski poczęstunek zapewniła firma Żuławskie Smaki. Było bardzo smacznie :)

W programie wydarzenia znalazły się warsztaty wykonania muralu na przystanku autobusowym, gra terenowa oraz warsztaty szablonowe, graficzne i kulinarne.

Bardzo dziękuję za zaproszenie!!! Miło było obserwować Wasze działania w trakcie trwania całego projektu oraz uczestniczyć razem z Wami w zaŻUŁAWianiu innych.

*         *         *

Oto efekty pracy nad muralem, wykonanym przez młodzież na jednym z przystanków autobusowych.
A tak wyglądała praca podczas warsztatów szablonowych i podczas wykonywania nadruków na torbach bawełnianych.Inna grupa młodzieży wykonywała projekty graficzne i nadruki na koszulkach za pomocą drukarki termotransferowej.W trakcie warsztatów kulinarnych młodzież wspólnie z panią Barbarą Mania z Koła Gospodyń Wiejskich w Borętach przygotowywała przetwory z jabłek i śliwek.


*           *           *

W szkole wiszą banery m.in. z przepięknymi fotografiami autorów fanpejdża Nasze Żuławy.*           *           *

Podczas wydarzenia można było także zapoznać się z innymi działaniami zaŻUŁAWialni...... oraz wyrobami. Kubki z nadrukami, torby z nadrukami, pocztówki, przypinki, otwieracze do butelek i inne ciekawe gadżety można zamówić przez facebookowy fanpage zaŻUŁAWialnia.