niedziela, 4 września 2016

Dożynki Gminne w Cedrach Wielkich – 03.09.2016

Gmina Cedry Wielkie leży na obszarze Żuław Gdańskich (dawniej nazywanych Żuławami Steblewskimi). Do gminy należy 13 wsi sołeckich: Błotnik, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Długie Pole, Giemlice, Kiezmark, Koszwały, Leszkowy, Miłocin, Stanisławowo, Trutnowy, Trzcinisko i Wocławy.

Nazwa wsi i gminy Cedry Wielkie wywodzi się od staropolskiego imienia Cedro i nawiązuje do słowiańskiego osadnictwa na tych terenach w czasach przedkrzyżackich.

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w sobotę 3 września 2016 r. na terenie Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich koncelebrowana przez księży Dekanatu Żuławy Steblewskie pod przewodnictwem ks. kanonika Janusza Mathea z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Giemlicach. Podczas imprezy wręczono dyplomy w gminnym konkursie „Piękna Wieś Pomorska”. Sołectwa rywalizowały o nagrodę Złotego Kłosa w następujących konkurencjach: piosenka ludowa, pokaz mody owoc lub warzywo, kapelusz dożynkowy i najpiękniejsze stoisko. Zorganizowano także zawody sołtysów w biciu piany. Jak każdego roku odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Przewidziano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. występy artystyczne, konkursy i zabawy, warsztaty garncarstwa. Nie zabrakło także wspólnego czytania dzieła Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”.


*      *      *

Zachęcam do obejrzenia relacji filmowej z Dożynek Gminnych w Cedrach Wielkich przygotowanej przez Północna.TV: link do relacji.
M.in. wywiad z wójtem gminy Cedry Wielkie Januszem Golińskim, Wicestarostą Powiatu Gdańskiego Marianem Cichoniem oraz gościem dożynek Kazimierzem Smolińskim wiceministrem infrastruktury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz